Tu jesteś: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu > AKTUALNOŚCI > Warsztaty cyjanotypii

Warsztaty cyjanotypii

Dnia 14 czerwca 2021r. dzieci z klasy drugiej i trzeciej  Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Wąsoszu miały okazję uczestniczyć w niecodziennych warsztatach – cyjanotypii w GOKiS, które poprowadził, na zaproszenie pani dyrektor GOKiS Andrzej Górski, na co dzień prowadzący zajęcia fotograficzne w Młodzieżowym Domu Kultury  w Białymstoku.

Podczas warsztatów została zaprezentowana najstarsza technika fotograficzna, w której uczestnicy zajęć samodzielnie nanosili emulsję światłoczułą na papier akwarelowy, by zatrzymać na nim, dzięki działaniu promieni  słonecznych sylwetki zebranych wokół GOKiS roślin. W ten sposób nawiązaliśmy do najstarszych zielników fotograficznych powstałych dzięki wynalazkowi Johna Hershela z lat 40-tych XIX wieku.

Warsztaty cyjanotypii odbyły się w ramach jubileuszowej, dwudziestej edycji Ogólnopolskiej Wystawy Fotografii Dzieci i Młodzieży zorganizowanej przez Towarzystwo Talent działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, jako zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego. Konkurs należy do najstarszych w Polsce przeglądów twórczości dzieci i młodzieży.

Accessibility Toolbar