Tu jesteś: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu > Grupy i zespoły

Grupy i zespoły

Zespół kolędniczy z szopką

,,Kolędnicy z szopką z Wąsoszaw nowej odsłonie i obsadzie

Tradycyjna szopka z którą niegdyś kolędowano od domu do domu miała formę małego teatrzyku z kukiełkami.

Zespół kolędniczy „Z szopką” powstał w 2017r. w grudniu z inicjatywy Pani Jolanty Koniecko – p.o. dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wąsoszu, chociaż sam pomysł ożywienia kukiełek dojrzewał przez lata u Pana Jacka Nowaka – kolędnika z szopką . Jego oryginalna szopka i teksty mają już ponad kilkadziesiąt lat i przetrwały do dziś… przetrwały, ponieważ Pan Jacek kultywuje tę piękną tradycję, występując corocznie na przeglądach, zajmuje czołowe miejsca.

Podjęte działania w kierunku przygotowania przedstawienia na podstawie scenariusza „Kolędników z szopką” z Wąsosza/Nowaków/ powiodły się, dzięki wspaniałej obsadzie oraz wielkiemu zaangażowaniu wszystkich aktorów.

Piękna scenografia szopki to zasługa wąsoskiego artysty-malarza, nauczyciela historii Pana Romualda Borawskiego.

Występy i sukcesy:

2018

  • 06.01.2018r. – Boguty Pianki   / 33 Spotkania Kolędnicze/
  • 12.01.2018r. – Szczuczyn   / VI Powiatowy Przegląd  Widowisk Kolędniczych „Gody 2018” I MIEJSCE
  • 14.01.2018r – Wąsosz  / Koncert piosenek świątecznych, kolęd i pastorałek oraz występ kolędników z szopką/
  • 04.02.2018r. – Nur / woj. mazowieckie, pow. ostrowski/
  • 10.02.2018r. – Łomża / Wojewódzki Przegląd  Teatrów Wiejskich i Obrzędowych województwa Podlaskiego – I MIEJSCE

2019

  • 11.01.2019r.Szczuczyn/ VI Powiatowy Przegląd  Widowisk Kolędniczych „Gody 2019” I MIEJSCE
  • 11.01.2019r. –  GOK Stawiski
  • 12.01.2019r. – Wąsosz – Spotkanie z tradycją Bożonarodzeniową ,,Cicha noc, święta noc…” – występ kolędników z szopką z Wąsosza, występ zespołu ,,Podlasie” z Wyszonek Błoni, Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci i młodzieży
  • 01.02.2019r.XXX Wojewódzkie Spotkania Zespołów Kolędniczych – WYRÓŻNIENIE ZA ADAPTACJĘ

Skład zespołu:

  1. Jolanta Koniecko 
  2. Artur Koniecko
  3. Jacek Nowak
  4. Ewa Nowak
  5. Romuald Borawski
  6. Agnieszka Wszeborowska
  7. Robert Baran
  8. Marek Komosiński
  9. Marek Ołdakowski
  10. Karolina Ołdakowska

Grupa filmowa

Grupa filmowa swoją przygodę z filmem rozpoczęła biorąc udział w projekcie Rzędzian powrót do przeszłości we wrześniu 2018r.pod kierunkiem Pana Zbigniewa Mroczkowskiego.

Podczas zajęć filmowych realizowane były następujące działania:

– poznanie elementów języka filmowego, ćwiczenia na planie filmowym: kadrowanie, ruch kamery, stabilizacja obrazu, operowanie światłem, rejestracja dźwięku, komendy.

– praktyczne poznanie funkcji: operatora, dźwiękowca, oświetleniowca, scenarzysty, reżysera, producenta.

–  praca ze scenariuszem filmowym.

– tworzenie prostej etiudy filmowej.

– elementy reportażu filmowego.

– ćwiczenia praktyczne: praca na planach  filmowych: plenery 

i  wnętrza. Montaż wewnątrz kadrowy a montaż w procesie post produkcji .

– nagrywanie grupy teatralnej młodszej, która kroczyła śladami karczmy „Pokrzyk” i Rzędziana

– nagranie spektaklu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników i rodziców kontynuowaliśmy zajęcia . Była to nowa propozycja zajęć w GOKiS. Na zajęciach uczestnicy poznawali tajniki animacji poklatkowej. W efekcie powstał film animowany do  wiersza Pani Jadwigi Solińskiej Sroka. Kolejna produkcja grupy to film fabularny Zadzwonię później. Uczestnicy pod kierunkiem Pana Zbyszka tworzyli scenariusz sami od początku do końca na motywach bajki Czerwonego Kapturka. Film zajął II miejsce w VII  Ogólnopolskim  Młodzieżowym festiwalu Filmowym Moja przestrzeń w Olsztynku.

Ukazał się artykuł w gazecie Kontakty o sukcesie grupy filmowej z Wąsosza.

Po wakacjach od września /2019 r/ znów wróciliśmy  do pracy ze zdwojoną siłą. Tym razem grupa uczestniczyła w nowym projekcie, na który GOKiS  pozyskał  fundusze – Tradycja Dawniej i dziś. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć film  z całego projektu. Po krótkiej przerwie w kwietniu 2020 r. wznowiliśmy ponownie zajęcia lecz na krótko, gdyż wybuchła pandemia koronawirusa COVID-19. Od sierpnia2020 r. grupa filmowa uczestniczyła w projekcie realizowanym przez GOKiS : Questy-zwiedzaj u!ważnie. Uczestnicy nagrywali zagadki do Questu.

O kulturze przy kawie

O Kulturze przy kawie to cykl spotkań zainicjowanych przez dyrektor GOKiS w Wąsoszu Jolantę Koniecko od listopada 2019r. To kulturalna propozycja dla  mieszkańców z Gminy Wąsosz, lokalnych twórców, artystów, seniorów, wszystkich chętnych, którzy chcą porozmawiać o kulturze, przedstawić  i realizować pasje, własne pomysły na życie kulturalne w naszej Gminie.

Atmosfera spotkań kawiarnianych sprzyja dyskusji i integracji.

Na pierwszym spotkaniu przeprowadziliśmy krótką diagnozę potrzeb oraz plany na przyszłość.

Pomysł z prowadzeniem spotkań przez samych uczestników okazał się trafiony. Każdy przecież posiada pasje, zainteresowania. Wymaga to wykazania się kreatywnością i większym zaangażowaniem, nie tylko bycie biernym słuchaczem.

Tematy spotkań powstają na bieżąco, m.in.:

  • zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe panujące w naszych domach oraz warsztaty kulinarne / pierniki /
  • karnawałowe zwyczaje i wypieki/ mrowisko/
  • projekt i wyszywanie makatek
  • palmy wielkanocne

GRUPA WOKALNA

Grupa wokalna swoją przygodę ze śpiewem rozpoczęła od października 2021r.

Na zajęciach dzieci uczą się dykcji, emisji głosu, zasad pracy z mikrofonem na scenie, w studiu oraz na planie, jak radzić sobie z tremą i wystąpieniami publicznymi. Uczą się tradycyjnych piosenek w nowoczesnych aranżacjach. Efektem ich pracy są nagrane utwory m. in. utwór na Dzień Niepodległości pt.: ”WOLNOŚĆ”, koncert, występy.

Zajęcia prowadzi:

Tomasz Krupa – ukończył studia magisterskie, pedagogiczne ze specjalnością menager kultury na Uniwersytecie Przyrodniczo – Humanistycznym w Siedlcach. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej w klasie akordeonu i pianina. Technik wokalnych uczył się w Szkole Wokalnej im. Jerzego Wasowskiego w Warszawie oraz na wielu warsztatach i kursach w Polsce i za granicą. Na swoim koncie ma udział w wielu konkursach i festiwalach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych, programach telewizyjnych („Bitwa na głosy”, „Idol”, „Tak to leciało”, „Droga do gwiazd”, „Super Starcie”) oraz nagraniach studyjnych. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny m.in. Krystyną Prońko, Justyną Steczkowską, Nataszą Urbańską, Magdaleną Tul, Małgorzatą Walewską, Beatą Tyszkiewicz, Kasią Wilk, Izabelą Trojanowską, Grażyną Łobaszewską. Od 12 lat rozwija swoją pasję pedagogiczną pracując jako nauczyciel śpiewu z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jego wychowankowie zdobywali główne miejsca na wielu Festiwalach i Konkursach wokalnych ogólnopolskich i międzynarodowych, koncertowali na wielu imprezach organizowanych przez miasto Warszawa oraz wielokrotnie występowali w programach telewizyjnych m.in. „Mam Talent”, „X-Factor”, „Super Starcie”, “Idol”, “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, “The Voice Kids”, “Szansa na Sukces”. Juror festiwali wokalnych.

GRUPA TEATRALNA

Grupa teatralna istnieje od października 2021r.

Udział w zajęciach teatralnych to nie tylko nauka przełamywania swoich barier, opanowania tremy i nabycia cennych umiejętności wystąpień publicznych ale przede wszystkim przygoda, która na zawsze zmienia nasze nastawienie do otaczającej nas rzeczywistości.

Podczas zajęć dzieci poznają różne techniki aktorskie. Uczą się pracy z ciałem i głosem. Posługują się rekwizytami- tymi prawdziwymi jak i wyimaginowanymi. Dowiadują się co to jest budowanie postaci i czym jest język teatru. Rezultatem zajęć jest stworzenie i wystawienie spektaklu.

Zajęcia prowadzi:

Grzegorz Pohl -reżyser, scenarzysta, instruktor teatralny, pedagog, plastyk. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i Studium Technik Teatralnych przy Akademii Teatralnej w Warszawie. Od najmłodszych lat związany z teatrem i plastyką. Założyciel i prowadzący dziecięce, młodzieżowe i studenckie grupy teatralne, z którymi zrealizował kilkanaście spektakli i widowisk wystawianych w Polsce, jak również w Japonii, Korei Płd., Włoszech, Niemczech i Finlandii. Reżyseruje również sztuki oparte na własnych scenariuszach, które zdobyły uznanie na festiwalach teatralnych. Regularnie prowadzi międzynarodowe warsztaty teatralne, współpracując z ośrodkami kultury w Niemczech, Finlandii, Irlandii Płd., Włoszech i Wielkiej Brytanii. Pracuje z teatrami tańca – jest autorem scenariusza i reżyserem spektaklu JEGO zrealizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczne B’art, wystawianego w warszawskim teatrze Rampa. Był również konsultantem przy spektaklu ODWRÓCENI Teatru Tańca B-sides Company (reżyseria i choreografia Paweł Michno) wystawianego w warszawskim Teatrze Capitol. Często zapraszany jest do jury festiwali teatralnych i tańca. Jest pomysłodawcą i był redaktorem naczelnym Miesięcznika Młodych Twórców Rush Hours opisującego najważniejsze wydarzenia warszawskiego ruchu amatorskiego.

Accessibility Toolbar